пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic dobrze nie uwydatni projektu trawy albo kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby przesłania sąsiadujące domy i ulice. Aby zrobić taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli wolimy zęby nasze żywe ogrodzenie było bardzo strzeliste a zarazem cienkie to w cieniu powinno się je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu. Pamiętajmy także, że gdy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie może być dosyć utrudnione.

Nic dobrze nie uwydatni linii trawnika czy tez kwiatów jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty czasami nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w przydzielonych terenach, niewysokie krzewy potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu czy tez zastawią gołe place ziemi. Dobrze przycięty niewielki żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie bądź duże zielone ogrodzenia można otrzymać z roślin iglastych.

Niestety, drzewa z tej klasy bywają znacznie droższe niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz trzeba go obcinać, aliści jego odmianę Cis wolno odłożyć pojedynczo.Będzie migiem wschodził i ochroni kolumnowy kształt.

Jeśli wasz kącik jest nader ciemny, warto aby zielony ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre spośród cienioznośnych typów maja zmianie o płowych albo wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej przemawiającego w słońcu, tymczasem nawet w cieniu listowie zostają całkiem jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий