понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, lecz często służą dodatkowo za dekoracje. Na ogól takie sztachety PVC sadzi się w nasłonecznionych elementach, w których ekspresowo rosną i silnie się zagęszczają. Wiele szyku maja również takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte zakątki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje że nawet mały spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego płotu, warunki które dominują w skwerze, a także nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, często także bujnie kwitną, ale potrzebują tez wiele przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z PCV z Łańcuta mogą być niesłychanie cienkie, jednakże należny je regularnie przycinać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo wzrasta,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий