среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ��lepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy plot z plastiku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie skał na sztachety z Winylu z Nakła nad Notecią na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno również siekać na sześciany o równych zarysach, stosowane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z plastiku stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztacheta plastikowe z Raciborza na plot i bramkę sztachetowa wznosi się z głazów wielorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kafli o nietypowych kształtach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur migiem niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem oraz wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий